Dom zabytkowy

Wilcze Gardło k. Gliwic
Pu=248m2, Realizacja 2010

Wilcze Gardło – enklawa domków jednorodzinnych, założenie urbanistyczne objęte ochroną konserwatorską, Plan Miejscowy obowiązujący od miesiąca I budynek będący tematem projektu – wpisany do rejestru zabytków. Super!

Jak to zrobić, by rozbudowa nie wchłonęła zabytku, aby część dobudowana, która musi być znacznie rozleglejsza i wyższa (choćby z racji obowiązujących obecnie przepisów) stworzyła z małym domkiem wyważoną proporcjonalnie całość? I aby w rezultacie powstał komfortowy, dwupokoleniowy dom.

Realizacja oparła się na trzech głównych założeniach: – dom został rozbudowany w głąb ogrodu – pomiędzy budynkiem istniejącym a rozbudową jest łącznik – łącznik, który łączy i rozdziela jednocześnie – ściany rozbudowy i łącznika są cofnięte w stosunku do ściany domku zabytkowego pozostając w głębszym cieniu, co eksponuje zabytek (jedynie połać dachu obu części jest w jednej płaszczyźnie).

Dodatkowo ściany kurtynowe jako materiał nowoczesny zostały przesłonięte ażurem wypuszczonej więźby dachowej i drewnianych żaluzji.